تبلیغات
دفتر یاداشت

دفتر یاداشت
مطالعات اجتماعی  
قالب وبلاگ
منظور از دایره البروج چیست؟
از دید ناظران زمینی خورشید در دایره ای فرضی بر روی کره آسمان به دور زمین در حال چرخش است که برای یک دورکامل چرخیدن نیازمند یک سال زمان است در واقع می توان گفت دایره البروج مسیر حرکت ظاهری خورشید به دور زمین رامی گویند.
این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور ستاره خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر کره آسمان است یعنی دایره‌ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کره آسمان ایجاد می‌شود.




چگونگی نام گذاری ماه های سال
دیره البروج به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم شده است که هر بخش یک آن برج، معادل ۳۰ درجه یا دوبعد ساعتی تخمین زده شده و با نام 12 صورت فلکی نا مگذاری شده اند و در حال حاضر به دلیل پدیده‌ای به نام تقدیم اعتدالین، ۱۲ صورت فلکی منطقه البروج نسبت به ۱۲ برج هم‌نام آنها در آسمان جابجا شده و تقریباً هر صورت فلکی به اندازه یک برج (معادل ۳۰ درجه) به سمت شرق آسمان حرکت کرده است.



نام دوازده گانه این برج ها عبارتند از :
برج حمل: قوچ یا بره است  که در ماه های خورشیدی همتراز با فروردین است.

برج ثور: صورت فلکی گاو یا ثور که مربوط به ماه اردیبهشت بوده و در این ماه به راحتی قابل رویت است.

برج جوزا: جوزا یا دوپیکر که نام یکی ازصورت فلکی های آسمان است همتراز با ماه خورشیدی خرداد است.

برج سرطان: این برج مربوط به صورت فلکی خرچنگ است که با ماه تیر برابری می کند.

برج اسد: صورت فلکی اسد اکبر یا شیر بزرگ نشانه ای از این صورت فلکی است که نماد ماه مرداد نیز است.

برج سنبله: سنبله یا دوشیزه یا عذرا یا آناهیتا نام تنها صورت فلکی چهره زنانه است که با ماه شهریور خورشیدی برابری می کند.

برج میزان: نام دیگر آن ترازو است و مربوط به ماه مهر است.

برج عقرب: عقرب یا کژدم نشانه ماه آبان محسوب می شود.

برج قوس: کماندار یا کمانگیر صورت فلکی مربوط به ماه آذر است که ازدوم آذر تا سی ام این ماه قابل رویت است.

برج جدی: بزغاله نر یا  بز صورت فلکی زمستانه ای است که از اولین روزدیتا آخرین روزاین ماه در آسمان می درخشد و نماد این ماه است.

برج دلو: آبریز نام دیگر این صورت فلکی است که نمایانگر ماه بهمن خورشیدی است.

برج حوت: حوت یا ماهی نشانه آخرین ماه یک سال خورشیدی است.



ارتباط چرخش های مداری زمین و تغییر فصل ها چیست؟
خورشید تنها ستاره منظومه شمسی است که تمامی سیاران این منظومه به دور آن در حال چرخش هستند و علت پیدایش حیات بر روی زمین نیز همین ستاره سوزان است.

زمین در مداری بیضوی شکل به دور ستاره خورشید در حال چرخش است در این چرخش گاهی در نزدیک ترین فاصله به خورشید و گاهی در دورترین نقطه به ستاره خورشید قرار می گیرد.

هنگامی که زمین در نزدیک ترین فاصله از خورشید قرار می گیرد عتدال بهاری را پاییزی را به وجود می آورند که به آن ها عتدالین می گویند و در چنین شرایطی و دقیقا لحظه ای که زمین در آن نقطه قرار می گیرد میزان روز و شب برابر می شود.



نقاط اعتدالین
اعتدالین در ستاره‌شناسی عتدالین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می‌گذرد که این پدیده در هر سال شمسی دوبار یکی در ابتدای فصل بهار و دیگری در ابتدای فصل پاییز رخ می دهد در چنین شرایطی به دلیل حرکت زمین به دور خورشید ناظر زمینی تصور کنند خورشید روی یک مدار دایروی که با مدار استوای زمین ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما در حال چرخش است.

نقاط انقلابین
در این چرخش علاوه بر دو نقطه عتدال بهاری و پاییزی دو نقطه دیگر از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین به نام انقلاب تابستانی و زمستانی بسیار مهم و قابل اهمیت است و دو اعتدال بهاری و پاییزی که محل تلاقی دو مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی که به نظر می رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرفته است را می نامند.

انقلاب زمستانی
انقلاب زمستانی به لحظه‌ای گفته می شود که خورشید از دید ناظر زمینی در بیش‌ترین فاصله زاویه‌ای با صفحه استوا در آنسوی نیم‌کره ناظر قرار دارد و در نیمکره شالی در تاریخ یکم دی ماه اتفاق می افتد که در این لحظه خورشید بر نقطه راس‌الجدی کره سماوی یا فراز مدار راس‌الجدی کره زمین قرار می گیرد.

انقلاب زمستانی آغاز فصل سرد زمستان را نوید می دهد و پس از آن روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می‌شوند که این انقلاب منشا بسیاری از جشن‌ها و آئین‌های باستانی در فرهنگ‌ها و تمدن‌های بشری محسوب می شود که به برخی از آنها مانند شب یلدا یا شب چله و حنوکا و کریسمس می توان اشاره کرد.



بلند ترین روزسال چه زمانی است؟
زمانی که زمین به نقطه ای از  دایره البروج که دارای بیشترین فاصله در شمال استوای سماوی می رسد و بیشترین زاویه با افق ایجاد کرده و بلندترین شب سال به وجود می آید و فصل تابستان در نیمکره شمالی آغاز می شود در این هنگام  افرادی که در منطقه راس السرطان زندگی می کنند خورشید را دقیقا در بالای سر خود می بینند.

بعد از انقلاب تابستانی روز ها رفته رفته کوتاه و شب ها بلند می شوند به همین دلیل گذشتگان ما اولین روز تابستان ( یکم تیر ماه ) را با عنوان بلند ترین روز سال به نام تیرگان جشن می گرفتند.

هنگامی که ساکنان نیمکره شمالی بلند ترین روز سال را تجربه می کنند ساکنان نیمه دیگر کره زمین شاهد کوتاه ترین روز و بلندترین شب سال هستند.

چرا در تابستان با وجود اینکه از خورشید دور تر هستیم هوا گرم است؟
زمین در محور بیضی شکل خود به دور خورشید درحال چرخش است که فاصله آن هر سال از 146 میلیون کیلومتر تا 152 میلیون کیلومتر نسبت به خورشید تغییر می کند و بسیاری افراد به غلط گمان می کنند علت ایجاد فصول روی زمین همین تغییرات فاصله ای است در صورتی که زمین دارای انحرافی 23 درجه ای است و همین انحراف علت اصلی به وجو آمدن فصل های چهار گانه در سیاره ما است و در انقلاب تابستانی نیز  کج شدگی محور چرخش زمین دقیقا به سمت خورشید است به همین دلیل انرژی و نور بیشتری از خورشید را دریافت می کنیم و با وجود اینکه سیاره زمین در انقلاب تابستانی فاصله زیادی که از خورشید دارد هوا گرم تر است.

باید اذعان کرد محو انحرافی زمین تقریبا ثابت اما تحقیقات جدید نشان داده که انحراف محور زمین در طول یک دوره ی 40 هزار ساله بین 22 تا 25 درجه تغییر می کند و این تغییر تاثیر قابل توجهی به آب و هوای کره محل سکونت ما دارد به طوری که می توان گفت  تغییرات بزرگ آب و هوایی که در گذشته روی زمین اتفاق افتاده به دلیل تغییرات انحراف محور زمین است.



منبع:خبرگزاری دانا



طبقه بندی: مطالعات نهم، دانستنی ها،
برچسب ها: اعتدالین، انقلابین، دانستنی های مطالعات نهم درس ۲، صور فلکی، چگونگی نام گذاری ماه های سال، ارتباط چرخش های مداری زمین و تغییر فصل ها چیست؟،
[ جمعه 3 مهر 1394 ] [ 10:02 ق.ظ ] [ زینب آقازاده ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ در رابطه با روش های تدریس ،نمونه سوالات امتحان ،ویادهی-یادگیری درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه می باشد .
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ذکر روزهای هفته



در این وبلاگ
در كل اینترنت