تبلیغات
دفتر یاداشت

دفتر یاداشت
مطالعات اجتماعی  
قالب وبلاگ

آیا تا بحال این سوال را از خود پرسیده اید كه: ((هویت من چیست؟ ))

 

ادامه مطلب را کلیک نمایید...

شاید بگوئید هویت را می توان با نام و نام خانوادگی ، محل تولد ، شماره شناسنامه و خیلی چیزهای دیگر شناخت. اما منظور من چیز دیگری است.

شاید بهتر است هویت را به صورت هویت فردی، خانوادگی، ملی، فرهنگی، علمی، دینی و ... طبقه بندی كنیم. یعنی آن دسته از موارد و نشانه ها و باورها در كلیه زمینه های زندگی كه تابلو و شاخص یك فرد بوده و او را به دسته یا گروه خاصی از انسانها نسبت می دهد.

یك مثال ساده:

یك بازیگر فوتبال به سادگی از یك بازیگر بسكتبال یا یك وزنه بردار قابل تشخیص است. چرا كه ماهیت ورزشی كه انجام می دهند به آنها مشخصاتی میدهد كه هویت آنان را در زمینه ورزشی شامل میشود.

 پس پرداختن به مساله هویت صرفاً‌ شامل ملیت یا محل تولد نمی شود و طیف وسیعی از موارد را شامل       می گردد.

 نكته دیگری كه در هویت باید در نظر گرفت بحث اختیاری با جبری بودن هویت است.

به این شكل كه برخی هویت را جبری میدانند. یعنی بر اساس جبر جغرافیایی هویت فرد توسط مكان و زمان تعیین می گردد.

یك انسان متولد قبیله ماسائی همیشه باید هویت ماسائی خود را حفظ كند و یك مرد ژاپنی تا آخر عمر یك مرد ژاپنی است.

دسته دیگر هویت را امری اختیاری می پندارند و معتقد هستند هویت انسان باید فعالانه و نه منفعلانه توسط خود وی تعریف گردد. این افراد معتقدند انسانی كه در تعیین هویت خود نقش منفعلانه داشته باشد انسانی مسخ شده است.

 سوال مطروحه در این مقال این است چرا و به چه دلیل فردی ممكن است سعی در تغییرهویت خود داشته باشد و آیا تغییر هویت امری پسندیده است یا مساله ای ممنوع و غلط؟

ابتدا به سوال دوم پاسخ میدهم

به نظر حقیر انسان همیشه باید خود به تعریف هویت خویش بپردازد و صرفاً‌ تسلیم جبر جغرافیای و زمانی در مساله هویت نباشد. مثال روشن و صریح از زمان عرب جاهلیت:

 در آن زمان خشونت، بت پرستی، غیرت قبیله ای ، تعدد زوجین، ننگ دانستن فرزند دختر و زنده بگور كردن آنها، شراب خوارگی، اصالت سرمایه ، شعر سرایی ، جنگ آوری و ... هویت یك مرد عرب جاهلیت را تعیین می كرد.

در این زمان بود كه حضرت محمد (ص) به تبلیغ دین اسلام پرداخت و برای پیروان خود هویت نو تعریف نمود. به عبارت دیگر هركس كه به دین اسلام می پیوست باید هویت خود را بر اساس این آئین جدید تعریف می نمود.

غیرت قبیله ای جای خود را به غیرت دینی داد. به این عنوان كه حتی هم دینان به عنوان برادر و هم قوم یكدیگر ولو از قبیله ای مختلف به شمار آمدند. زنده بگور كردن دختران و نوشیدن شراب را بر خود عیب دانستند. عبادت بتها را كنار گذاشتند و به یكتا پرستی روی آوردند. تمام اینها خبر از تغییر در منش و هویت یك گروه میدهد كه آگاهانه و فعال به تغییر هویت خویش پرداختند.

حال از شما می پرسم آیا به جبر هویت اعتقاد دارید یا به اختیار!

 اما سوال مهم تر. چرا گاهی افراد هویت خود را تغییر می دهند؟

 پاسخ این سوال بسیار روشن است. هنگامی كه فرد در تعامل با زندگی روزمره خود و در پاسخ به نیازهای زندگی دریابد كه نیاز به انجام رفتارهایی دارد كه این رفتارها در دایره تعریف وی از هویت خود نمی گنجد دچار مشكلی میگردد كه از آن به بحران هویت نام می برند.

   بحران هویت به دوشكل اتفاق می افتد:

الف) آگاهانه: در این فرم فرد به طور فعال به اطراف خود می نگرد و درك میكند با این داشته های فرهنگی و این پارادایمهای مرسوم توان پاسخگویی به سوالات خود را در زمینه های مختلف زندگی ندارد.

ب) نا آگاهانه: فرد در تلاش است تا از لحاظ اجتماعی جایگاه مناسب و جامعه پسندی را برای خود اختیار كند اما هر چه میزند به در بسته می خورد چرا كه در پایان آن حس كفایت و رضایت به وی دست نمیدهد.

 نكته دیگر در زمینه بحران هویت آن است كه این بحران همیشه زمانی اتفاق می افتد كه افراد امكان مقایسه شرایط و هویت خود با شرایط و هویتی متفاوت را داشته باشند. در آن صورت اگر فرد هویت جدید را پاسخگوی نیازهای خود ببیند آگاهانه یا نا خودآگاه به سمت آن گرایش پیدا میكند. پس ناگفته مشخص است كه این بحران در زمانه حال و با افزایش راههای ارتباطی بین اقوام بسیار شایع شده است. ( این بحران فقط برای شرقی ها رخ نداده بلکه بسیاری از غربیها هم پس از تماس با شرق هویت های شرقی برای خود برگزیده اند گرایش به سمت ادیان شرقی دلیلی بر این مدعاست)

 پس هویت همیشه در كنار نیازها تعریف می شود. به عبارت دیگر هویت افراد نمایانگر نیازهای آنها و اهمیت این نیازها برای آنها می باشد. هرگاه نیازهای افراد توسط رفتارها و راهكارهایی كه هویت فرد مجاز می شمارد پاسخ گفته نشوند و فرد با هویت جدیدی مواجه شود كه رفتارهای مجاز آن هویت امكان برآورده شدن نیازهای وی را فراهم كند، فرد ابتدا دچار بحران هویت شده و سپس ممكن است هویت جدید را به جای هویت قبلی بپذیرد.
طبقه بندی: دانستنی ها،
برچسب ها: مطالعات اجتماعی متوسطه اول، علوم اجتماعی، یادگیری، هویت، هویت فردی، خانوادگی، ملی،
[ جمعه 25 اردیبهشت 1394 ] [ 01:05 ب.ظ ] [ زینب آقازاده ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ در رابطه با روش های تدریس ،نمونه سوالات امتحان ،ویادهی-یادگیری درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه می باشد .
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت