دفتر یاداشت
مطالعات اجتماعی  
قالب وبلاگ

امیر اعلم وبهداشت در ایران.دفتر یاداشت.اعلم


حدود 150 سال پیش، بهداشت در ایران خوب نبود. بیماری‌های واگیر یک چهارم مردم ایران را می‌کشت. امیرکبیر دانشگاه دارالفنون را ساخت. در آن‌جا جوانان ایرانی درس پزشکی خواندند. برخی از جوانان ایرانی به خارج از کشور رفتند و پزشکی آموختند. یکی از آن‌ها به نام امیراعلم، تلاش کرد بهداشت را در ایران بهتر کند.
    امیراعلم به کمک یک پزشک فرانسوی در ایران واکسن ساخت. واکسن رایگان بود اما مردم بچه‌هایشان را برای زدن واکسن به نزد پزشکان نمی‌بردند. آن‌ها می‌ترسیدند که واکسن، بچه‌هایشان را بیمار کند. دولت گفت هر کسی که بچه‌هایش را واکسن نزند، او را به زندان می‌برند. مردم ترسیدند و بچه‌هایشان را واکسن زدند.
    دکتر امیراعلم بیمارستان‌های پاکیزه و بهداشتی ساخت. او بیمارستان ویژه‌ی زنان ساخت تا کودکان سالم به دنیا بیایند. یکی از دختران او به نام دکتر ایران اعلم نخستین پزشک متخصص زنان بود. اکنون یکی از بیمارستان‌های شهر تهران به نام دکتر امیراعلم نام‌گذاری شده است.
    دکتر امیراعلم در یکی از کتاب‌هایش بهداشت را چنین تعریف کرده است: «بهداشت عبارت است از نشان‌دادن راه‌های دوری‌گزیدن از بیماری‌ها.» دوری‌گزیدن یعنی بیماری را از خود دور کنیم. یکی از این راه‌ها، بهداشت فردی است، یعنی هر یک از ما باید خودمان را پاکیزه نگه داریم تا بیمار نشویم.

برچسب ها: بهداشت در ایران، اسداله اعلم، بهداشت فردی- دارالفنون، دانشگاه دار الفنون، دفتر یاداشت بهداشت واکسن، دفتریاداشت، note-book،
[ جمعه 15 خرداد 1394 ] [ 12:01 ب.ظ ] [ زینب آقازاده ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ در رابطه با روش های تدریس ،نمونه سوالات امتحان ،ویادهی-یادگیری درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه می باشد .
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت